HTML NEDİR?

Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce: Hyper Text Markup Language, kısaca. HTML) günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Ama programlama dili değildir! Çünkü HTML ile herhangi bir programatik yapıyı oluşturamazsınız. Yani kendi başına çalışan bir program yazılamaz. HTML’in amacı bir internet sayfasının kullanıcıya nasıl gösterilmesi gerektiğini belirlemektir. Bundan ötürü HTML bir nevi iskelet sistemi görevi görür.

Html ile yazı, resim, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların Web tarayıcı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi sağlamaktır. HTML, W3C tarafından standartlaştırılmaktadır.

Html, “etiket” ismi verilen çeşitli başlıklardan oluşur. Etiketler mantık olarak “<etiket>”açılır ve ”</etiket>” kapatılır şeklinde çalışmaktadır. Bir HTML dosyasını herhangi bir metin dosyasına (Notped+, Metin Belgesi, Word Belgesi vs.) yazabilirsiniz. Ama asıl önemli olan kayıt yapma şeklidir. Kayıt yaparken “.html” ya da “.htm “ şeklinde kayıt yapılmalıdır.

HTML birçok programlama dili ile birlikte kullanılabilmektedir. Bu dillerden en sıklıkla duyulanlar aspx ve php ile bütünleşik olarak çalışırlar.

Örnek HTML Etiketleri:

Sayfa yapısı aşağıdaki gibi oluşmaktadır.

<!DOCTYPE html>
<html lang="tr> //HTML etiketinin başlanıgcı
<head> //Sayfamızın css, jquery dosyalarının linkleri, meta etiketlerinin tutulduğu yerdir.
<title>Başlık</title> //Head etiketi arasında bulunan başlığının yazıldığı yerdir.
</head>
<body> //Body etiketinin başlangıcından itibaren sitemizin içeriği yazılmaya başlar.
</body>
</html>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir